Lenovo Yoga 6 13ARE05 AMD Ryzen 5 4500U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3″) Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6(82FN0016UK)
SKU:
82FN0016UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo Yoga 6 13ARE05 AMD Ryzen 5 4500U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3″) Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6(82FN0016UK)” Cancel reply
Description
Lenovo Yoga 6 13ARE05 AMD Ryzen 5 4500U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3″) Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6(82FN0016UK)
Lenovo Yoga 6 13ARE05 AMD Ryzen 5 4500U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3″) Touchscreen Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Blue |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3″) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | 4500U |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3×2 ports quantity | 0 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 18 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 308.1 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height (front) | 1.71 cm |
| Height (rear) | 1.83 cm |
| Weight | 1.32 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.