HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop
SKU:
7L7Y3ET
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 14
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop
SKU:
7L7Y3ET
Description
HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 14
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop” Cancel reply
Description
HP 860 G10 7L7Y3ET core i7-1355U 16GB/512GB-SSD 16″”Laptop
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NX.AA5EK.001
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | Qualcomm |
| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 3 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno 618 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 4670 mAh |
| Battery capacity | 36 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 310 mm |
| Depth | 209.3 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 967V9ET#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| processor | Intel core i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| ECC | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £657.20
Incl. VAT: £788.64
Incl. VAT: £788.64
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.