HP EliteBook 840 G8 2U4J2AW#ABU Core i5-1145G7 8GB 256GB SSD 14IN FHD Win 11 Pro (2U4J2AW)
SKU:
2U4J2AW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, Jun 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “HP EliteBook 840 G8 2U4J2AW#ABU Core i5-1145G7 8GB 256GB SSD 14IN FHD Win 11 Pro (2U4J2AW)” Cancel reply
Description
HP EliteBook 840 G8 2U4J2AW#ABU Core i5-1145G7 8GB 256GB SSD 14IN FHD Win 11 Pro (2U4J2AW)
HP EliteBook 840 G8 2U4J2AW#ABU Core i5-1145G7 8GB 256GB SSD 14IN FHD Win 11 Pro
| SKU | 2U4J2AW#ABU |
|---|---|
| EAN | 0195161866265 |
| Manufacturer | HP |
| In Stock | Y |
| Model Name | HP EliteBook 840 G8 2U4J2AW#ABU Core i5-1145G7 8GB 256GB SSD 14IN FHD Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core i5-1145G7 |
| RAM | 8 GB RAM |
| Hard Disk Drive | 256 GB SSD |
| Optical Drive | NO ODD |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics GPU |
| Display size (diagonal) | 35.6 cm 14IN diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, 400 nits, 72% NTSC |
| Ports & Interfaces | 2 x Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging) 1 x Stereo headphone/microphone combo jack 1 x HDMI 2.0b 1 x AC power1415 |
| Network | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2×2) and Bluetooth 5.2 wireless card, non-vPro |
| Audio & Speakers | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, 3 multi array microphone |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion |
| Webcam | 720p HD IR privacy camera |
| Dimensions(WxDxH) | 32.34 cm x 21.46 cm x 1.79 cm |
| Weight | Starting at 1.32 kg (non-touch) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Manufacturer Warranty | 1 year Warranty |
| Product Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Storage | 256GB SSD |
| Model | HP EliteBook |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NX.AA5EK.001
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB SSD |
| Processor | Qualcomm |
| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 3 |
| Screen size | 15.6 inches Full HD (1920×1080) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 64 GB |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno 618 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 4670 mAh |
| Battery capacity | 36 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 310 mm |
| Depth | 209.3 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 967V3ET#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 440 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
In Stock
Excl. VAT: £572.40
Incl. VAT: £686.88
Incl. VAT: £686.88
SKU: 967V9ET#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| processor | Intel core i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| ECC | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £630.70
Incl. VAT: £756.84
Incl. VAT: £756.84
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.