Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)
SKU:
24733
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £54.04
Incl. VAT: £64.85
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)
SKU:
24733
Description
Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)
Trust 24733 Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 92° |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| White balance | Auto |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Quad HD |
| Diagonal field of view | 92° |
| White balance | Auto |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Design | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Lens material | Glass |
| Microphone sensitivity | 56 dB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package weight | 127 g |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type A |
| Packaging content | Webcam User guide |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Cable length | 1.8 m |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £54.04
Incl. VAT: £64.85
Delivery Date:
Tomorrow, May 20
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)” Cancel reply
Description
Trust Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black (24733)
Trust 24733 Taxon webcam 2560 x 1440 pixels USB 2.0 Black
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 92° |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| White balance | Auto |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Quad HD |
| Diagonal field of view | 92° |
| White balance | Auto |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Design | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Lens material | Glass |
| Microphone sensitivity | 56 dB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Package weight | 127 g |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type A |
| Packaging content | Webcam User guide |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Cable length | 1.8 m |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90YH0340-B2UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 5C20X02431
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60
SKU: 5C20X02430
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60
SKU: 5C20Z72187
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60
SKU: 01HW027
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: 01HW029
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: FRU01HW027
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: FRU01HW028
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: FRU01HW029
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: 5C20W42994
In Stock
Excl. VAT: £50.09
Incl. VAT: £60.11
Incl. VAT: £60.11
SKU: 5D10V82366
In Stock
Excl. VAT: £67.85
Incl. VAT: £81.42
Incl. VAT: £81.42
SKU: 5N20X68856
In Stock
Excl. VAT: £75.90
Incl. VAT: £91.08
Incl. VAT: £91.08
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.