Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)
SKU:
24676
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £25.67
Incl. VAT: £30.80
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)
SKU:
24676
Description
Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)
Trust 24676 Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Country of origin | China |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Tablet |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of charging cycles | 500 |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge time (USB) | 12 h |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Total output power | 15 W |
| Port 3 output current | 3 A |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overdischarge, Overheating, Overload, Short circuit |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Port 1 output power | 12 W |
| Port 2 output power | 12 W |
| Port 3 output power | 15 W |
| Performance | |
| Number of battery cells | 2 |
| Country of origin | China |
| Number of charging cycles | 500 |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge time (USB) | 12 h |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | Micro-USB + USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Number of battery cells | 2 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 425 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 169 mm |
| Package weight | 473 g |
| Micro-USB cable length | 25 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 169 mm |
| Package weight | 473 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £25.67
Incl. VAT: £30.80
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)” Cancel reply
Description
Trust Primo Lithium-Ion (Li-Ion) Power Bank 20000 mAh Black (24676)
Trust 24676 Primo Lithium-Ion (Li-Ion) 20000 mAh Black
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Country of origin | China |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Mobile phone/Smartphone, Tablet |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Number of battery cells | 2 |
| Number of charging cycles | 500 |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge time (USB) | 12 h |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Total output power | 15 W |
| Port 3 output current | 3 A |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overdischarge, Overheating, Overload, Short circuit |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Port 1 output power | 12 W |
| Port 2 output power | 12 W |
| Port 3 output power | 15 W |
| Performance | |
| Number of battery cells | 2 |
| Country of origin | China |
| Number of charging cycles | 500 |
| Fast charging | Yes |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery charge time (USB) | 12 h |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | Micro-USB + USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Number of battery cells | 2 |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 425 g |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 169 mm |
| Package weight | 473 g |
| Micro-USB cable length | 25 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package height | 169 mm |
| Package weight | 473 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8507600090 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: A1365G11
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 24678
In Stock
Get Instant Price
SKU: A2663G11
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: BPB006BTBLK
In Stock
Excl. VAT: £38.10
Incl. VAT: £45.72
Incl. VAT: £45.72
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.