Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)
SKU:
24186
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)
SKU:
24186
Description
Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)
Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Detachable cable | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 2.4 cm |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | No |
| Microphone frequency | 150 – 14000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Battery | |
| Battery operated | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 146 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 60 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)” Cancel reply
Description
Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black(24186)
Trust HS-200 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Detachable cable | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Foldable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 2.4 cm |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | No |
| Microphone frequency | 150 – 14000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Battery | |
| Battery operated | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 146 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 60 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MME73DN/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: 90YH03IW-B3UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AUD004BTBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
SKU: 884367-0100
In Stock
Excl. VAT: £177.32
Incl. VAT: £212.79
Incl. VAT: £212.79
SKU: 880066-0200
In Stock
Excl. VAT: £243.41
Incl. VAT: £292.09
Incl. VAT: £292.09
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.