Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)
SKU:
24132
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)
SKU:
24132
Description
Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)
Trust 24132 Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Leather |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leather |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 150 – 17000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 301 g |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)” Cancel reply
Description
Trust Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black (24132)
Trust 24132 Ozo Headset Wired Head-band Calls/Music USB Type-A Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Leather |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leather |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 150 – 17000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 301 g |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GP.HDS11.00T
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MME73DN/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: 90YH03G1-B5UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH02W5-B2UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 1000907
In Stock
Excl. VAT: £27.77
Incl. VAT: £33.33
Incl. VAT: £33.33
SKU: DELL-WH3022
In Stock
Excl. VAT: £60.95
Incl. VAT: £73.14
Incl. VAT: £73.14
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 882826-0010
In Stock
Excl. VAT: £148.98
Incl. VAT: £178.78
Incl. VAT: £178.78
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.