Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)
SKU:
24030
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)
SKU:
24030
Description
Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)
Trust 24030 GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 2.3 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Leather |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leather |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 25 Ω |
| Headphone sensitivity | 112 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 – 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 426 g |
| Width | 230 mm |
| Height | 204 mm |
| Depth | 98 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package weight | 537 g |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Volume control | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)” Cancel reply
Description
Trust GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red (24030)
Trust 24030 GXT 448 Nixxo Headset Wired Head-band Gaming USB Type-A Black, Red
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 2.3 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Leather |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leather |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 25 Ω |
| Headphone sensitivity | 112 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Noise canceling | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 – 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 426 g |
| Width | 230 mm |
| Height | 204 mm |
| Depth | 98 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 208 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package weight | 537 g |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Leather |
| Volume control | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: MPNY3ZM/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: AUD004BTBK
In Stock
Get Instant Price
SKU: 1000914
In Stock
Excl. VAT: £46.00
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
SKU: AUC005BTBK
In Stock
Excl. VAT: £47.64
Incl. VAT: £57.17
Incl. VAT: £57.17
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
SKU: 884367-0100
In Stock
Excl. VAT: £177.32
Incl. VAT: £212.79
Incl. VAT: £212.79
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.