Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)
SKU:
23652
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)
SKU:
23652
Description
Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)
Trust 23652 GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | No |
| Microphone frequency | 15 – 16000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 354 g |
| Width | 190 mm |
| Height | 210 mm |
| Depth | 110 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)” Cancel reply
Description
Trust GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red (23652)
Trust 23652 GXT 323 Carus Headset Wired Head-band Gaming Black, Red
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Detachable microphone | No |
| Microphone frequency | 15 – 16000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 354 g |
| Width | 190 mm |
| Height | 210 mm |
| Depth | 110 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: GP.HDS11.00T
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MTJV3DN/A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: MMTN2ZM/A
In Stock
Get Instant Price
SKU: 90YH03G1-B5UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH028G-B1UA00
In Stock
Excl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £54.47
Incl. VAT: £54.47
SKU: 1000914
In Stock
Excl. VAT: £46.00
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
SKU: AUC005BTBK
In Stock
Excl. VAT: £47.64
Incl. VAT: £57.17
Incl. VAT: £57.17
SKU: 882826-0020
In Stock
Excl. VAT: £151.08
Incl. VAT: £181.30
Incl. VAT: £181.30
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.