Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)
SKU:
23530
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)
SKU:
23530
Description
Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)
Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Technical details | |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.2 m |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Magnet type | Ferrite |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 50 – 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 312 g |
| Width | 192 mm |
| Height | 202 mm |
| Depth | 94 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 660 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | China |
| 2.5 mm connector | No |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Package type | Box |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)” Cancel reply
Description
Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black(23530)
Trust GXT 488 Forze PS4 Headset Wired Head-band Gaming Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Technical details | |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Compatible products | DualShock 4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.2 m |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Magnet type | Ferrite |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 50 – 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 312 g |
| Width | 192 mm |
| Height | 202 mm |
| Depth | 94 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 660 g |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Country of origin | China |
| 2.5 mm connector | No |
| Sound pressure level (max) | 95 dB |
| Package type | Box |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 90YH03G1-B5UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH03IW-B3UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH02W5-B2UA00
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 90YH028G-B1UA00
In Stock
Excl. VAT: £45.39
Incl. VAT: £54.47
Incl. VAT: £54.47
SKU: 1000914
In Stock
Excl. VAT: £46.00
Incl. VAT: £55.20
Incl. VAT: £55.20
SKU: 1000881
In Stock
Excl. VAT: £106.10
Incl. VAT: £127.32
Incl. VAT: £127.32
SKU: 882826-0020
In Stock
Excl. VAT: £151.08
Incl. VAT: £181.30
Incl. VAT: £181.30
SKU: 884367-0200
In Stock
Excl. VAT: £171.95
Incl. VAT: £206.34
Incl. VAT: £206.34
SKU: 884367-0100
In Stock
Excl. VAT: £177.32
Incl. VAT: £212.79
Incl. VAT: £212.79
Bose QuietComfort SE Headset Wired & Wireless Head-band Music/Everyday Bluetooth Black (866724-0500)
SKU: 866724-0500
In Stock
Excl. VAT: £208.55
Incl. VAT: £250.26
Incl. VAT: £250.26
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.