Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop
SKU:
21ME0005UK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.31 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop
SKU:
21ME0005UK
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.31 kg |
Description
Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 8840HS Mobile workstation 35.6 cm (14″) WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Black
Lead From Anywhere: Ultra Performance That Moves With You
– Our thinnest & lightest mobile workstation with hi-res 14″ display options
– AI-assisted productivity & enhanced work efficiency for anywhere business
– Independent software vendor (ISV) certifications like Adobe®, Altair®, & AVID®
– Meets the multifaceted needs of educators, students, & entry-level professionals
– Our thinnest & lightest mobile workstation with hi-res 14″ display options
– AI-assisted productivity & enhanced work efficiency for anywhere business
– Independent software vendor (ISV) certifications like Adobe®, Altair®, & AVID®
– Meets the multifaceted needs of educators, students, & entry-level professionals
Technical Table
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.31 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo ThinkPad P14s 21ME0005UK AMD Ryzen 7 32GB/1TB SSD 14″ Laptop
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 8840HS Mobile workstation 35.6 cm (14″) WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Black
Lead From Anywhere: Ultra Performance That Moves With You
– Our thinnest & lightest mobile workstation with hi-res 14″ display options
– AI-assisted productivity & enhanced work efficiency for anywhere business
– Independent software vendor (ISV) certifications like Adobe®, Altair®, & AVID®
– Meets the multifaceted needs of educators, students, & entry-level professionals
– Our thinnest & lightest mobile workstation with hi-res 14″ display options
– AI-assisted productivity & enhanced work efficiency for anywhere business
– Independent software vendor (ISV) certifications like Adobe®, Altair®, & AVID®
– Meets the multifaceted needs of educators, students, & entry-level professionals
Technical Table
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| Weight | 1.31 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: NX.AWDEK.009
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 514 (CB514-1W) |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920 × 1080) |
| Colour | Grey |
| Hard disk size | 256 GB SSD |
| CPU model | Intel Core i5-1135G7 |
| RAM memory | 8 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
| Graphics card | Intel UHD Graphics (Integrated) |
| MPN | NX.AWDEK.009 |
| EAN | 4.71112E+12 |
| Type | Notebook/Laptop |
| Brand | Acer |
| Series | Chromebook |
| Model | Acer Chromebook 514 |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen. |
| Processor | Intel Core i5 |
| Generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Core Count | 4 |
| General | |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Grey |
| Item Weight | 1.4 Kg |
| Dimensions | (WxDxH) 323 mm x 219.8 mm x 19.3 mm |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display Type | Full HD |
| Memory (RAM) | |
| RAM | 8 GB |
| Laptop Memory Type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| Total Storage | 256 GB |
| Graphics | |
| Graphics Manufacturer | Intel |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| GPU | Intel UHD |
| Ports & Interfaces | |
| Card Reader | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Lan | Yes |
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 1 |
| Features | |
| Built in Speakers | 2 |
| Integrated Webcam | Yes |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Keyboard language | UK Keyboard |
| Key Specifications | |
| Keyboard layout | QWERTY |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Other Specifications | |
| Operating System | Chrome OS |
| Most Suitable For | Everyday Use |
| Laptop Battery Capacity | 48 Wh |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 967V9ET#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| processor | Intel core i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| ECC | No |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
In Stock
Excl. VAT: £657.20
Incl. VAT: £788.64
Incl. VAT: £788.64
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.