Lenovo ThinkPad P16v 21KX000NUK Intel Core Ultra 7 32 GB/1 TB SSD 16″Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 16 Inch |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 170 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 365 mm |
| Depth | 262 mm |
| Height | 24.7 mm |
| Weight | 2.22 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkPad P16v 21KX000NUK Intel Core Ultra 7 32 GB/1 TB SSD 16″Laptop
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 16 Inch |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 170 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 365 mm |
| Depth | 262 mm |
| Height | 24.7 mm |
| Weight | 2.22 kg |
Description
Lenovo ThinkPad P16v 21KX000NUK Intel Core Ultra 7 32 GB/1 TB SSD 16″Laptop
Versatile Workstation for Smart Work
Designed for innovators and professionals, the 16″ ThinkPad P16v Gen 2 mobile workstation packs the power of Intel® Core Ultra™ processors with Intel vPro® and AI-ready integrated Neuro Processing Unit (NPU) for anything you want to do. Even better — it boasts OS alternatives, embracing performance, versatility, mobility, and affordability.
Execute Workloads Like a Boss
Now, multitask and execute complex workflows in AI effortlessly with up to NVIDIA® RTX™ 3000 Ada laptop GPUs. Produce high-quality images and animations, and create high-end 3D visualizations, thanks to vast memory and storage options. Also, this mobile workstation runs software optimally as it is Independent Software Vendor (ISV)* certified.*See the complete list of ISV certifications
Performance, Portability, & Affordability All in One
– 16″ mobile workstation with Intel® Core™ Ultra processor & up to Intel vPro®
– AI-ready Neuro Processing Unit (NPU) for large workloads & heavy multitasking
– Enable high-end workloads & animations with up to NVIDIA® RTX™ 3000 Ada GPUs
– Protected by ThinkShield, ISV certified, & MIL-STD 810H tested for durability
Technical Table
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 16 Inch |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 170 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 365 mm |
| Depth | 262 mm |
| Height | 24.7 mm |
| Weight | 2.22 kg |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo ThinkPad P16v 21KX000NUK Intel Core Ultra 7 32 GB/1 TB SSD 16″Laptop
Versatile Workstation for Smart Work
Designed for innovators and professionals, the 16″ ThinkPad P16v Gen 2 mobile workstation packs the power of Intel® Core Ultra™ processors with Intel vPro® and AI-ready integrated Neuro Processing Unit (NPU) for anything you want to do. Even better — it boasts OS alternatives, embracing performance, versatility, mobility, and affordability.
Execute Workloads Like a Boss
Now, multitask and execute complex workflows in AI effortlessly with up to NVIDIA® RTX™ 3000 Ada laptop GPUs. Produce high-quality images and animations, and create high-end 3D visualizations, thanks to vast memory and storage options. Also, this mobile workstation runs software optimally as it is Independent Software Vendor (ISV)* certified.*See the complete list of ISV certifications
Performance, Portability, & Affordability All in One
– 16″ mobile workstation with Intel® Core™ Ultra processor & up to Intel vPro®
– AI-ready Neuro Processing Unit (NPU) for large workloads & heavy multitasking
– Enable high-end workloads & animations with up to NVIDIA® RTX™ 3000 Ada GPUs
– Protected by ThinkShield, ISV certified, & MIL-STD 810H tested for durability
Technical Table
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 16 Inch |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 170 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 365 mm |
| Depth | 262 mm |
| Height | 24.7 mm |
| Weight | 2.22 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 314 C934 |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920×1080) IPS |
| Colour | Iron/Grey |
| Hard disk size | 64 GB eMMC |
| CPU model | Intel Pentium Silver N6000 |
| RAM memory | 8 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | OceanGlass touchpad |
| Graphics card | Intel UHD Integrated Graphics |
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N5100 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 32 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Total SSDs capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3264 mm |
| Depth | 2250 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Available on Backorder
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.