Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop
SKU:
21KG004SUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop
SKU:
21KG004SUK
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
Description
Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop
Reach new heights of productivity
– 14″ business laptop, certified Intel® Evo™ with up to vPro® Essentials (select models)
– Responsive and fast, with all-day battery life
– Zero-touch login with optional infrared (IR) camera & Windows Hello
– Military-grade durability testing & checks
– Redesigned ergonomic keyboard & large display options
– Ideal for data collection, creative work, & team collaboration
– 14″ business laptop, certified Intel® Evo™ with up to vPro® Essentials (select models)
– Responsive and fast, with all-day battery life
– Zero-touch login with optional infrared (IR) camera & Windows Hello
– Military-grade durability testing & checks
– Redesigned ergonomic keyboard & large display options
– Ideal for data collection, creative work, & team collaboration
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo ThinkBook 14 G6 21KG004SUK Intel Core i7 16GB/512GB SSD 14 Inch Laptop
Reach new heights of productivity
– 14″ business laptop, certified Intel® Evo™ with up to vPro® Essentials (select models)
– Responsive and fast, with all-day battery life
– Zero-touch login with optional infrared (IR) camera & Windows Hello
– Military-grade durability testing & checks
– Redesigned ergonomic keyboard & large display options
– Ideal for data collection, creative work, & team collaboration
– 14″ business laptop, certified Intel® Evo™ with up to vPro® Essentials (select models)
– Responsive and fast, with all-day battery life
– Zero-touch login with optional infrared (IR) camera & Windows Hello
– Military-grade durability testing & checks
– Redesigned ergonomic keyboard & large display options
– Ideal for data collection, creative work, & team collaboration
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.