Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop
SKU:
21H1003EUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop
SKU:
21H1003EUK
Description
Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Thunder black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6 ErP Lot 26 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325.4 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo ThinkPad L14 G4 21H1003EUK Core i5-1335U 16GB/256GB SSD 14″Laptop
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Thunder black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2×2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6 ErP Lot 26 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325.4 mm |
| Depth | 217 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.