Lenovo ThinkPad T16 21BV0024UK Intel Core i7-1260P 16 GB/512 GB SSD 16 Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T15 |
| Screen size | 16 Inch |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Type | NOTEBOOK/LAPTOP |
| Brand | LENOVO |
| Series | THINKPAD |
| Model | LENOVO THINKPAD T16 GEN 1 (INTEL) |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2, Thunderbolt 4 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Screen Size | 16 in |
| Touchscreen | No |
| Maximum Resolution | 1900 x 1200 |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Most Suitable For | Everyday Use |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkPad T16 21BV0024UK Intel Core i7-1260P 16 GB/512 GB SSD 16 Laptop
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T15 |
| Screen size | 16 Inch |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Type | NOTEBOOK/LAPTOP |
| Brand | LENOVO |
| Series | THINKPAD |
| Model | LENOVO THINKPAD T16 GEN 1 (INTEL) |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2, Thunderbolt 4 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Screen Size | 16 in |
| Touchscreen | No |
| Maximum Resolution | 1900 x 1200 |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Most Suitable For | Everyday Use |
Description
Lenovo ThinkPad T16 21BV0024UK Intel Core i7-1260P 16 GB/512 GB SSD 16 Laptop
Lenovo ThinkPad T16 Gen 1 (Intel). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-1260P. Display diagonal: 40.6 cm (16″), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.65 kg
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T15 |
| Screen size | 16 Inch |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Type | NOTEBOOK/LAPTOP |
| Brand | LENOVO |
| Series | THINKPAD |
| Model | LENOVO THINKPAD T16 GEN 1 (INTEL) |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2, Thunderbolt 4 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Screen Size | 16 in |
| Touchscreen | No |
| Maximum Resolution | 1900 x 1200 |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Most Suitable For | Everyday Use |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo ThinkPad T16 21BV0024UK Intel Core i7-1260P 16 GB/512 GB SSD 16 Laptop
Lenovo ThinkPad T16 Gen 1 (Intel). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-1260P. Display diagonal: 40.6 cm (16″), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.65 kg
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad T15 |
| Screen size | 16 Inch |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Type | NOTEBOOK/LAPTOP |
| Brand | LENOVO |
| Series | THINKPAD |
| Model | LENOVO THINKPAD T16 GEN 1 (INTEL) |
| Warranty | 1 Year |
| Colour | Black |
| Item Weight | 1.76 kg |
| Connectivity | HDMI, USB 3.2, Thunderbolt 4 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Screen Size | 16 in |
| Touchscreen | No |
| Maximum Resolution | 1900 x 1200 |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Most Suitable For | Everyday Use |
BESTSELLER PRODUCTS
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.