Lenovo ThinkPad P16s 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB/512GB SSD 16 Laptop
SKU:
21BT000BUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad P16s |
| Screen size | 16 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | NVIDIA Quadro T550 4GB GDDR6 |
| SKU | 21BT000BUK |
| EAN | 1.96379E+11 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB 512GB SSD 16IN FHD Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-1260P, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 2.1 / 4.7GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 18MB |
| RAM | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Hard Disk Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 Value NVMe Opal2 |
| Optical Drive | NO ODD |
| Display size (diagonal) | 16IN FHD+ (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Ports & Interfaces | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 2.0) |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 (one Always On) | |
| 1 x HDMI, up to 4K/60Hz | |
| 1 x Ethernet (RJ-45) | |
| 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1 x Security keyhole | |
| Network | Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2×2 + BT5.1 |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, Dolby Audio |
| Battery | Integrated 52.5Wh |
| Webcam | IR & FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Case Material | PC 50% GF + PC 20% CF (Top), PPS (Bottom) |
| Dimensions(WxDxH) | 36.19 cm x 25.55 cm x 2.08 cm |
| Weight | Starting at 1.677 kg (3.7 lbs) |
| Operating System | Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English |
| Manufacturer Warranty | 3-year, Depot |
| Product Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Diagonal | 16 to 17.9 |
| Product Storage | 512GB S |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 26
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
SKU:
21BT000BUK
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad P16s |
| Screen size | 16 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | NVIDIA Quadro T550 4GB GDDR6 |
| SKU | 21BT000BUK |
| EAN | 1.96379E+11 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB 512GB SSD 16IN FHD Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-1260P, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 2.1 / 4.7GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 18MB |
| RAM | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Hard Disk Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 Value NVMe Opal2 |
| Optical Drive | NO ODD |
| Display size (diagonal) | 16IN FHD+ (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Ports & Interfaces | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 2.0) |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 (one Always On) | |
| 1 x HDMI, up to 4K/60Hz | |
| 1 x Ethernet (RJ-45) | |
| 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1 x Security keyhole | |
| Network | Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2×2 + BT5.1 |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, Dolby Audio |
| Battery | Integrated 52.5Wh |
| Webcam | IR & FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Case Material | PC 50% GF + PC 20% CF (Top), PPS (Bottom) |
| Dimensions(WxDxH) | 36.19 cm x 25.55 cm x 2.08 cm |
| Weight | Starting at 1.677 kg (3.7 lbs) |
| Operating System | Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English |
| Manufacturer Warranty | 3-year, Depot |
| Product Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Diagonal | 16 to 17.9 |
| Product Storage | 512GB S |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 26
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkPad P16s 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB/512GB SSD 16 Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo ThinkPad P16s 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB/512GB SSD 16 Laptop
Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT000BUK 16IN FHD+ (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, Intel Core i7-1260P (18M Cache, up to 4.70 GHz), 16GB DDR4, 512GB SSD, Wi-Fi, Bluetooth 5.1, Windows 11 DG Windows 10 Pro 64
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad P16s |
| Screen size | 16 Inch |
| Colour Name | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | NVIDIA Quadro T550 4GB GDDR6 |
| SKU | 21BT000BUK |
| EAN | 1.96379E+11 |
| Color | Black |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad P16s G1 21BT000BUK Core i7-1260P 16GB 512GB SSD 16IN FHD Win 11 Pro |
| Processor | Intel Core i7-1260P, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 2.1 / 4.7GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz, 18MB |
| RAM | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Hard Disk Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 Value NVMe Opal2 |
| Optical Drive | NO ODD |
| Display size (diagonal) | 16IN FHD+ (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Ports & Interfaces | 2 x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 2.0) |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 (one Always On) | |
| 1 x HDMI, up to 4K/60Hz | |
| 1 x Ethernet (RJ-45) | |
| 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) | |
| 1 x Security keyhole | |
| Network | Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2×2 + BT5.1 |
| Audio & Speakers | Stereo speakers, Dolby Audio |
| Battery | Integrated 52.5Wh |
| Webcam | IR & FHD 1080p with Privacy Shutter |
| Case Material | PC 50% GF + PC 20% CF (Top), PPS (Bottom) |
| Dimensions(WxDxH) | 36.19 cm x 25.55 cm x 2.08 cm |
| Weight | Starting at 1.677 kg (3.7 lbs) |
| Operating System | Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English |
| Manufacturer Warranty | 3-year, Depot |
| Product Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Diagonal | 16 to 17.9 |
| Product Storage | 512GB S |
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 21AB000NUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Processor | ThinkPad L13 |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 5000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | 5650U |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Width | 311.5 mm |
| Depth | 219 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 1.39 kg |
In Stock
Excl. VAT: £321.43
Incl. VAT: £385.71
Incl. VAT: £385.71
SKU: 21FG002AUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Thunder Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 46 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 305 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.2 mm |
| Weight | 1.26 kg |
In Stock
Excl. VAT: £413.88
Incl. VAT: £496.65
Incl. VAT: £496.65
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.