Lenovo ThinkBook 15 21A40006UK AMD Ryzen 5-5500U 8 GB/256 GB SSD 15.6″Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkBook 15 21A40006UK AMD Ryzen 5-5500U 8 GB/256 GB SSD 15.6″Laptop
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Description
Lenovo ThinkBook 15 21A40006UK AMD Ryzen 5-5500U 8 GB/256 GB SSD 15.6″Laptop
Unhindered performance
Impeccable style. Your workflow has never been more efficient with the Lenovo ThinkBook 15 Gen 3 (15″ AMD). This business laptop is configured for success with speedy AMD Ryzen 5000 Series Mobile Processors with Radeon Graphics, plus bountiful memory and storage options. Cutting-edge smart features simplify your life for the challenges of a changing work environment, and the 15.6″ FHD offers optional touchscreen for phone-like navigation.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo ThinkBook 15 21A40006UK AMD Ryzen 5-5500U 8 GB/256 GB SSD 15.6″Laptop
Unhindered performance
Impeccable style. Your workflow has never been more efficient with the Lenovo ThinkBook 15 Gen 3 (15″ AMD). This business laptop is configured for success with speedy AMD Ryzen 5000 Series Mobile Processors with Radeon Graphics, plus bountiful memory and storage options. Cutting-edge smart features simplify your life for the challenges of a changing work environment, and the 15.6″ FHD offers optional touchscreen for phone-like navigation.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 – 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 – 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | Lenovo |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black, Graphite |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H FSC certified package |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 313 mm |
| Depth | 219.3 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1.53 kg |
Incl. VAT: £592.20
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.