Lenovo ThinkBook 14 G3 21A20007UK ACL Ryzen 5-5500U 8GB/256GB 14 Inch Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC, MMC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkBook 14 G3 21A20007UK ACL Ryzen 5-5500U 8GB/256GB 14 Inch Laptop
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC, MMC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Description
Lenovo ThinkBook 14 G3 21A20007UK ACL Ryzen 5-5500U 8GB/256GB 14 Inch Laptop
Key Product Info
The Lenovo Packed with innovative features that include a power button with an integrated fingerprint reader for easy authentication and AI-based noise-canceling technology that minimizes ambient noise during meetings
Offers significantly better cooling than the previous generation – users can adjust the PC’s performance, balancing fan speed, thermal capacity, and battery life
Smart Power On touch key replaces the power button, ensuring biometric authentication every time somebody uses the device
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC, MMC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo ThinkBook 14 G3 21A20007UK ACL Ryzen 5-5500U 8GB/256GB 14 Inch Laptop
Key Product Info
The Lenovo Packed with innovative features that include a power button with an integrated fingerprint reader for easy authentication and AI-based noise-canceling technology that minimizes ambient noise during meetings
Offers significantly better cooling than the previous generation – users can adjust the PC’s performance, balancing fan speed, thermal capacity, and battery life
Smart Power On touch key replaces the power button, ensuring biometric authentication every time somebody uses the device
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC, MMC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
BESTSELLER PRODUCTS
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.