Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
SKU:
20YG003XUK
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
SKU:
20YG003XUK
Description
Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
Specifications:
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | 5500U |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 13.6 h |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT™ Gold ENERGY STAR® 8.0 ErP Lot 3 GREENGUARD® TCO RoHS compliant MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop” Cancel reply
Description
Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
Lenovo ThinkPad E15 Gen3 20YG003XUK Ryzen 5-5500U 8GB/256GB SSD 14 Inch Laptop
Specifications:
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | 5500U |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2×2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 13.6 h |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 – 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT™ Gold ENERGY STAR® 8.0 ErP Lot 3 GREENGUARD® TCO RoHS compliant MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 365 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.