Lenovo ThinkBook 14 G2 20VF0009UK AMD Ryzen 5-4500U 8GB/256GB SSD 14″ FHD Laptop
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Brand | Lenovo |
| Screen size | 14 Inches |
| Operating system | Windows 11 Home |
| HD type | Full HD |
| Brand | LENOVO |
| Item Weight | 1.4 kg |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Most Suitable For | Casual Computing |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Lenovo ThinkBook 14 G2 20VF0009UK AMD Ryzen 5-4500U 8GB/256GB SSD 14″ FHD Laptop
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Brand | Lenovo |
| Screen size | 14 Inches |
| Operating system | Windows 11 Home |
| HD type | Full HD |
| Brand | LENOVO |
| Item Weight | 1.4 kg |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Most Suitable For | Casual Computing |
Description
Lenovo ThinkBook 14 G2 20VF0009UK AMD Ryzen 5-4500U 8GB/256GB SSD 14″ FHD Laptop
Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 (14″ AMD)
Produce your best work yet with the Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 laptop. This device is packed with powerful features like AMD Ryzen™ 4000 series mobile processors, optional dual SSD storage, and optional WiFi 6 connectivity. Its 14″ display boasts up to FHD resolution with vivid brightness and optional touchscreen, so you can see every detail of your work and navigate through your screen with ease.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Brand | Lenovo |
| Screen size | 14 Inches |
| Operating system | Windows 11 Home |
| HD type | Full HD |
| Brand | LENOVO |
| Item Weight | 1.4 kg |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Most Suitable For | Casual Computing |
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Lenovo ThinkBook 14 G2 20VF0009UK AMD Ryzen 5-4500U 8GB/256GB SSD 14″ FHD Laptop
Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 (14″ AMD)
Produce your best work yet with the Lenovo ThinkBook 14 Gen 2 laptop. This device is packed with powerful features like AMD Ryzen™ 4000 series mobile processors, optional dual SSD storage, and optional WiFi 6 connectivity. Its 14″ display boasts up to FHD resolution with vivid brightness and optional touchscreen, so you can see every detail of your work and navigate through your screen with ease.
Technical Table
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Brand | Lenovo |
| Screen size | 14 Inches |
| Operating system | Windows 11 Home |
| HD type | Full HD |
| Brand | LENOVO |
| Item Weight | 1.4 kg |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Most Suitable For | Casual Computing |
BESTSELLER PRODUCTS
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Processor | ThinkPad L13 |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 5000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | 5650U |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Width | 311.5 mm |
| Depth | 219 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 1.39 kg |
Incl. VAT: £385.71
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Colour name | Thunder Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 46 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 305 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.2 mm |
| Weight | 1.26 kg |
Incl. VAT: £496.65
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.