AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)
SKU:
100-000000457
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £61.61
Incl. VAT: £73.93
Delivery Date:
Thursday, May 21
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
In Stock:3-5 Days
In Stock:3-5 Days
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)
SKU:
100-000000457
Description
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 5500 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £61.61
Incl. VAT: £73.93
Delivery Date:
Thursday, May 21
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
In Stock:3-5 Days
In Stock:3-5 Days
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)” Cancel reply
Description
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3(100-000000457)
AMD Ryzen 5 5500 processor 3.6 GHz 16 MB L3
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 5500 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 100-100000045
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000043
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000144BOX
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100001503WOF
Key Features:
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 5700X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| PCI Express slots version | 4 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000593WOF
Key Features:
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7600X |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| L1 cache | 0.384 MB |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Technical details | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| PCI Express slots version | 5 |
| L2 cache | 6000 KB |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit, Windows 10 - 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Launch date | 9/15/2022 |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| PCI Express slots version | 5 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit, Windows 10 - 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Processor special features | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Operational conditions | |
| Maximum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| L1 cache | 0.384 MB |
| L2 cache | 6000 KB |
In Stock
Excl. VAT: £144.65
Incl. VAT: £173.58
Incl. VAT: £173.58
SKU: 100-100000926WOF
In Stock
Excl. VAT: £161.14
Incl. VAT: £193.37
Incl. VAT: £193.37
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.