Western Digital Ultrastar He12 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5″ Serial ATA III(0F30144) (0F30144)
SKU:
0F30144
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 28
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Be the first to review “Western Digital Ultrastar He12 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5″ Serial ATA III(0F30144) (0F30144)” Cancel reply
Description
Western Digital Ultrastar He12 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5″ Serial ATA III(0F30144) (0F30144)
Western Digital Ultrastar He12 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5″ Serial ATA III
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Write seek time | 8.6 ms |
| Read seek time | 8 ms |
| Average latency | 4.16 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5″ |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Write seek time | 8.6 ms |
| Read seek time | 8 ms |
| Average latency | 4.16 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5″ |
| HDD capacity | 12 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (typical) | 7.2 W |
| Power consumption (idle) | 5.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 660 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Interface | Serial ATA III |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: ST3000DM007
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000LM049
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST6000VX001
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST500LM034
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST3300657SS
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000NX0373
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST600MP0006
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: ST1000LM048
In Stock
Excl. VAT: £140.02
Incl. VAT: £168.02
Incl. VAT: £168.02
SKU: ST8000DM004
In Stock
Excl. VAT: £177.65
Incl. VAT: £213.19
Incl. VAT: £213.19
SKU: ST600MM0009
In Stock
Excl. VAT: £184.46
Incl. VAT: £221.35
Incl. VAT: £221.35
SKU: ST4000NM0033
In Stock
Excl. VAT: £212.73
Incl. VAT: £255.28
Incl. VAT: £255.28
SKU: ST1800MM0129
In Stock
Excl. VAT: £256.93
Incl. VAT: £308.31
Incl. VAT: £308.31
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.