Antec NX 410 Midi Tower White (0-761345-81042-5)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec NX 410 Midi Tower White (0-761345-81042-5)
Description
Antec NX 410 Midi Tower White (0-761345-81042-5)
Antec NX 410 Midi Tower White
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.8 cm |
| Maximum graphics card length | 33.5 cm |
| Maximum PSU length | 16.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | ABS, SPCC |
| Ergonomics | |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | ABS, SPCC |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.8 cm |
| Maximum graphics card length | 33.5 cm |
| Maximum PSU length | 16.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front radiator fan sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,280 mm |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 485 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.3 kg |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec NX 410 Midi Tower White (0-761345-81042-5)
Antec NX 410 Midi Tower White
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.8 cm |
| Maximum graphics card length | 33.5 cm |
| Maximum PSU length | 16.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | ABS, SPCC |
| Ergonomics | |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | ABS, SPCC |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.8 cm |
| Maximum graphics card length | 33.5 cm |
| Maximum PSU length | 16.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front radiator fan sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,280 mm |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 485 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.3 kg |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | ubiquiti |
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Compatibility | CloudKey G2, CloudKey G2 Plus |
| Product colour | Black, Silver |
| Power Consumption | 12.95W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 481.5 mm |
| Weight | 600 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 47 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Networking Interface | (1) GbE RJ45 port |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
Incl. VAT: £90.11
Incl. VAT: £114.87
Incl. VAT: £328.99
Incl. VAT: £398.02
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.