Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)
SKU:
0-761345-81036-4
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)
SKU:
0-761345-81036-4
Description
Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)
Antec nx360 Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 1 |
| Number of 2.5″ bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 29 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | ABS, Steel, Tempered glass |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | ABS, Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5″ bays | 1 |
| Number of 2.5″ bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 29 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 378 mm |
| Height | 472 mm |
| Weight | 4.72 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.63 kg |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)” Cancel reply
Description
Antec nx360 Midi Tower Black (0-761345-81036-4)
Antec nx360 Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 1 |
| Number of 2.5″ bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 29 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | ABS, Steel, Tempered glass |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | ABS, Steel, Tempered glass |
| Number of 3.5″ bays | 1 |
| Number of 2.5″ bays | 1 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 29 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 378 mm |
| Height | 472 mm |
| Weight | 4.72 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.63 kg |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: QUICK-MOUNT
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: AIM-OFD0-0170
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000081
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-506194
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000510BOX
In Stock
Excl. VAT: £59.83
Incl. VAT: £71.80
Incl. VAT: £71.80
SKU: 100-100000031AWOF
In Stock
Excl. VAT: £95.73
Incl. VAT: £114.87
Incl. VAT: £114.87
SKU: 100-000000049
In Stock
Excl. VAT: £274.16
Incl. VAT: £328.99
Incl. VAT: £328.99
SKU: 100-300000078
In Stock
Excl. VAT: £341.43
Incl. VAT: £409.72
Incl. VAT: £409.72
SKU: AX5U6000C3016G-DTLABBK
In Stock
Excl. VAT: £439.75
Incl. VAT: £527.70
Incl. VAT: £527.70
SKU: 100-000000334
In Stock
Excl. VAT: £543.26
Incl. VAT: £651.91
Incl. VAT: £651.91
SKU: 100-000000326
In Stock
Excl. VAT: £679.09
Incl. VAT: £814.91
Incl. VAT: £814.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.