Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)
SKU:
0-761345-80070-9
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)
SKU:
0-761345-80070-9
Description
Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)
Antec DF700 Flux Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 3 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40.5 cm |
| Maximum PSU length | 20.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, Steel |
| Indication | |
| Illumination location | Front |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of 3.5″ bays | 3 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Illumination location | Front |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40.5 cm |
| Maximum PSU length | 20.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 467 mm |
| Height | 486 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Packaging data | |
| LED controller | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)” Cancel reply
Description
Antec DF700 Flux Midi Tower Black (0-761345-80070-9)
Antec DF700 Flux Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 3 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40.5 cm |
| Maximum PSU length | 20.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, Steel |
| Indication | |
| Illumination location | Front |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, Steel |
| Number of 3.5″ bays | 3 |
| Number of 2.5″ bays | 3 |
| Number of internal 3.5″ bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Illumination location | Front |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40.5 cm |
| Maximum PSU length | 20.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| SSD form factor | 2.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 467 mm |
| Height | 486 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Packaging data | |
| LED controller | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 100-506189
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: QUICK-MOUNT
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000031MPK
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000081
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000078
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000053
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000031AWOF
In Stock
Excl. VAT: £95.73
Incl. VAT: £114.87
Incl. VAT: £114.87
SKU: 100-000000049
In Stock
Excl. VAT: £274.16
Incl. VAT: £328.99
Incl. VAT: £328.99
SKU: 100-300000078
In Stock
Excl. VAT: £341.43
Incl. VAT: £409.72
Incl. VAT: £409.72
SKU: 100-506085
In Stock
Excl. VAT: £354.80
Incl. VAT: £425.76
Incl. VAT: £425.76
SKU: AX5U6000C3016G-DTLABBK
In Stock
Excl. VAT: £439.75
Incl. VAT: £527.70
Incl. VAT: £527.70
SKU: 100-000000326
In Stock
Excl. VAT: £679.09
Incl. VAT: £814.91
Incl. VAT: £814.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.