Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)
SKU:
0-761345-80029-7
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)
SKU:
0-761345-80029-7
Description
Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)
Antec VSK 10 Micro Tower
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 16 cm |
| Form factor | Micro Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, SPCC |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, SPCC |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 16 cm |
| Form factor | Micro Tower |
| On/off button | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 280 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 205 mm |
| Depth | 405 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 3.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.82 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)” Cancel reply
Description
Antec VSK 10 Micro Tower (0-761345-80029-7)
Antec VSK 10 Micro Tower
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 16 cm |
| Form factor | Micro Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, SPCC |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, SPCC |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ITX, micro ATX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 4 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 35 cm |
| Maximum PSU length | 16 cm |
| Form factor | Micro Tower |
| On/off button | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 280 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 205 mm |
| Depth | 405 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 3.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.82 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: 100-000000053
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-506159
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: NS-WM
In Stock
Get Instant Price
SKU: 100-100000031MPK
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: QUICK-MOUNT
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-000000078
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: 100-100000510BOX
In Stock
Excl. VAT: £59.83
Incl. VAT: £71.80
Incl. VAT: £71.80
SKU: 100-506115
In Stock
Excl. VAT: £103.42
Incl. VAT: £124.10
Incl. VAT: £124.10
SKU: 100-000000079
In Stock
Excl. VAT: £211.21
Incl. VAT: £253.45
Incl. VAT: £253.45
SKU: AX5U6000C3016G-DTLABBK
In Stock
Excl. VAT: £439.75
Incl. VAT: £527.70
Incl. VAT: £527.70
SKU: 100-000000334
In Stock
Excl. VAT: £543.26
Incl. VAT: £651.91
Incl. VAT: £651.91
SKU: 100-000000326
In Stock
Excl. VAT: £679.09
Incl. VAT: £814.91
Incl. VAT: £814.91
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.