Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s) (0-761345-74043-2)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s) (0-761345-74043-2)
Description
Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s) (0-761345-74043-2)
Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Fan noise level (min) | 20 dB |
| Fan noise level (max) | 35 dB |
| Pump noise level | 30 dB |
| Fan speed (min) | 800 RPM |
| Fan speed (max) | 1600 RPM |
| Pump’s mean time to failure (MTTF) | 70000 h |
| Fan’s mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| Radiator material | Aluminium |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump connector | 3-pin |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| Radiator width | 27.7 cm |
| Radiator depth | 2.7 cm |
| Radiator height | 12 cm |
| Tube length | 38 cm |
| Tube inner diameter | 1 cm |
| Tube diameter | 8 mm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| RGB controller included | Yes |
| CPU socket spacer(s) | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s) (0-761345-74043-2)
Antec SYMPHONY 240 Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Fan noise level (min) | 20 dB |
| Fan noise level (max) | 35 dB |
| Pump noise level | 30 dB |
| Fan speed (min) | 800 RPM |
| Fan speed (max) | 1600 RPM |
| Pump’s mean time to failure (MTTF) | 70000 h |
| Fan’s mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| Radiator material | Aluminium |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump connector | 3-pin |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| Radiator width | 27.7 cm |
| Radiator depth | 2.7 cm |
| Radiator height | 12 cm |
| Tube length | 38 cm |
| Tube inner diameter | 1 cm |
| Tube diameter | 8 mm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| RGB controller included | Yes |
| CPU socket spacer(s) | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £328.99
Incl. VAT: £398.02
Incl. VAT: £440.75
Incl. VAT: £527.70
Incl. VAT: £814.91
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.