Antec P7 Silent Midi Tower Black (0-761345-11608-4)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
Available on Backorder
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Antec P7 Silent Midi Tower Black (0-761345-11608-4)
Description
Antec P7 Silent Midi Tower Black (0-761345-11608-4)
Antec P7 Silent Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25″ bays | 1 |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, SGCC |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, SGCC |
| Number of 5.25″ bays | 1 |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 280 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Cooling | Yes |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 5.85 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.61 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
Get Instant Price
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
Available on Backorder
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Antec P7 Silent Midi Tower Black (0-761345-11608-4)
Antec P7 Silent Midi Tower Black
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25″ bays | 1 |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Material | |
| Material | Plastic, SGCC |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Plastic, SGCC |
| Number of 5.25″ bays | 1 |
| Number of 3.5″ bays | 2 |
| Number of 2.5″ bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Side window | No |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Front radiator sizes supported | 280 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Cooling | Yes |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5″ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 5.85 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.61 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | ubiquiti |
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Compatibility | CloudKey G2, CloudKey G2 Plus |
| Product colour | Black, Silver |
| Power Consumption | 12.95W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 481.5 mm |
| Weight | 600 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 47 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Front panel |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Networking Interface | (1) GbE RJ45 port |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
Incl. VAT: £90.11
Incl. VAT: £124.10
Incl. VAT: £398.02
Incl. VAT: £814.91
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.