SKU: 21G20009UK
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 14.5 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 36.8 cm (14.5") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 135 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Width | 325.5 mm |
| Depth | 227.6 mm |
| Height | 18.5 mm |
| Weight | 1.61 kg |
Get Instant Price
SKU: 82RK0177UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | ABS synthetics, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 20.83402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 5.7 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Fast charging | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 236.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
Get Instant Price
SKU: 82W4000JUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 12.2 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | 500e Yoga Chromebook |
| Colour | Grey |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Colour name | Graphite Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.5 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 287 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
Get Instant Price
SKU: 82VK0001UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 SSD |
| Processor | Intel N |
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Win 11 Pro - English |
| Display | 11.6" 1366 x 768 / HD @ 60 Hz |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Keyboard | UK |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Battery | Up to 12.3 hours |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Slate grey |
| Dimensions (WxDxH) | 28.7 cm x 20 cm x 1.975 cm |
| Weight | 1.16 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| CPU | Intel N-series N100 / 800 MHz |
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 6 MB |
| Features | Integrated memory controller |
| Type | 11.6" - TN |
| Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | Privacy shutter, fixed focus |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 47 Wh |
| Run Time | Up to 12.3 hours |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) HDMI Headphone/microphone combo jack |
| Dimensions (WxDxH) | 28.7 cm x 20 cm x 1.975 cm |
| Weight | 1.16 kg |
Get Instant Price
SKU: 21MR004VUK
Get Instant Price
SKU: 82XR004FUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price
SKU: 82XQ008YUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
Get Instant Price
SKU: 82R4007NUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Colour name | Cloud Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 360.2 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.61 kg |
Get Instant Price
SKU: 82SN00E1UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Product type | Laptop |
| HD type | Full HD |
Get Instant Price
SKU: 21JN00AMMB
Get Instant Price
SKU: 21JN00ALMH
Get Instant Price
SKU: 21MR004BUK
Get Instant Price