SKU: S53UG+5HaxD2HaxD-TC&RG650E-EU
Key Features:
| Brand | Mikrotik |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1500,1800,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | MicroSIM |
| 5G standard | Sub6 NSA, Sub6 SA |
| 5G bands supported | 700,800,850,900,1500,1800,2100,2300,2500,2600,3500,3700 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,2100 MHz |
| SIM card slot | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Product type | Desktop/pole router |
| Product colour | Black, Grey |
| Indication light | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor cores | 4 |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Cables included | Power, UTP |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Get Instant Price
SKU: UACC-U7-PRO-WALL-TS
In Stock
Excl. VAT: £29.46
Incl. VAT: £35.36
Incl. VAT: £35.36
SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: JW055A
In Stock
Excl. VAT: £45.43
Incl. VAT: £54.51
Incl. VAT: £54.51
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: JW053A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
In Stock
Excl. VAT: £52.64
Incl. VAT: £63.16
Incl. VAT: £63.16
SKU: EAP225-OUTDOOR
In Stock
Excl. VAT: £56.86
Incl. VAT: £68.23
Incl. VAT: £68.23
SKU: EAP225
In Stock
Excl. VAT: £59.40
Incl. VAT: £71.28
Incl. VAT: £71.28
SKU: NSM5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 4 |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 4.9 - 5.9 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 8 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Qualcomm Atheros |
| Processor architecture | MIPS 24Kc |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 24 V |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Antenna gain level (max) | 16 dBi |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Built-in processor | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Width | 80 mm |
| Depth | 31 mm |
In Stock
Excl. VAT: £61.79
Incl. VAT: £74.15
Incl. VAT: £74.15
SKU: UK-Ultra
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 866.7 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Width | 84 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 173 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £64.87
Incl. VAT: £77.85
Incl. VAT: £77.85
SKU: EAP650
In Stock
Excl. VAT: £67.90
Incl. VAT: £81.48
Incl. VAT: £81.48