SKU: cAPGi-5HaxD2HaxD
In Stock
Excl. VAT: £109.25
Incl. VAT: £131.10
Incl. VAT: £131.10
SKU: RBWAPG-60AD-A
In Stock
Excl. VAT: £109.65
Incl. VAT: £131.58
Incl. VAT: £131.58
SKU: JW052A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £110.50
Incl. VAT: £132.60
Incl. VAT: £132.60
SKU: U7-IW
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 200 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Spatial streams | 4 |
| Coverage area | 115 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 23 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 24 dBmW |
| Security algorithms | PPSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 42.5 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Status |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Status |
| Fast roaming | Yes |
| Width | 98.7 mm |
| Depth | 30.2 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 137 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 40 °C |
In Stock
Excl. VAT: £111.90
Incl. VAT: £134.28
Incl. VAT: £134.28
SKU: R6M50A
In Stock
Excl. VAT: £113.85
Incl. VAT: £136.62
Incl. VAT: £136.62
SKU: UAP-AC-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 122 m |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 0.5 A |
| AC input voltage | 48 V |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Width | 196.7 mm |
| Depth | 196.7 mm |
| Weight | 350 g |
| Height | 35 mm |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| PoE adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £114.46
Incl. VAT: £137.35
Incl. VAT: £137.35
SKU: U7-LR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless access point |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption | 14 W |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| WiFi Standard | wifi 7 |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 7300 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Band steering | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Spatial streams | 5 |
| Coverage area | 160 m² |
| Wireless meshing | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 26 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 27 dBmW |
| Security algorithms | PPSK, TLS |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 42.5 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
In Stock
Excl. VAT: £118.50
Incl. VAT: £142.20
Incl. VAT: £142.20
SKU: U6-PRO
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Throughput data rate | 5300 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 197 mm |
| Depth | 197 mm |
| Weight | 460 g |
| Height | 35 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £119.00
Incl. VAT: £142.80
Incl. VAT: £142.80
SKU: VAP962C-K
In Stock
Excl. VAT: £119.33
Incl. VAT: £143.19
Incl. VAT: £143.19
SKU: L22UGS-5HAXD2HAXD-15S
In Stock
Excl. VAT: £124.35
Incl. VAT: £149.21
Incl. VAT: £149.21
SKU: EAP650-OUTDOOR
In Stock
Excl. VAT: £124.92
Incl. VAT: £149.90
Incl. VAT: £149.90
SKU: NSM5-Kit
In Stock
Excl. VAT: £125.44
Incl. VAT: £150.53
Incl. VAT: £150.53