New NOB
New NOB
SKU: EAP653
In Stock
Excl. VAT: £75.50
Incl. VAT: £90.60
Incl. VAT: £90.60
SKU: EAP615-WALL
In Stock
Excl. VAT: £74.95
Incl. VAT: £89.93
Incl. VAT: £89.93
SKU: RBCAPGI-5ACD2ND-XL
In Stock
Excl. VAT: £75.05
Incl. VAT: £90.06
Incl. VAT: £90.06
SKU: EAP650-WALL
In Stock
Excl. VAT: £75.39
Incl. VAT: £90.47
Incl. VAT: £90.47
SKU: EAP613
In Stock
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Incl. VAT: £92.46
SKU: EAP245
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Syslog | Yes |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Web-based management | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Cable lock slot | Yes |
| Port-based Network Access Control (PNAC) | Yes |
| Number of SSID supported | 16 |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Syslog | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Power consumption (typical) | 12.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 A |
| AC input voltage | 12 V |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Transmitting power | 27 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| LED indicators | Power |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Width | 205.4 mm |
| Depth | 181.6 mm |
| Height | 37.4 mm |
In Stock
Excl. VAT: £78.50
Incl. VAT: £94.20
Incl. VAT: £94.20
SKU: RBGrooveGA-52HPacn
In Stock
Excl. VAT: £80.24
Incl. VAT: £96.28
Incl. VAT: £96.28
SKU: Q9X66A
In Stock
Excl. VAT: £89.82
Incl. VAT: £107.78
Incl. VAT: £107.78
SKU: RBMETALG-52SHPACN
In Stock
Excl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £115.92
Incl. VAT: £115.92
SKU: RBWAPG-60AD
In Stock
Excl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £115.92
Incl. VAT: £115.92
SKU: RB962UiGS-5HacT2HnT
In Stock
Excl. VAT: £105.80
Incl. VAT: £126.96
Incl. VAT: £126.96
SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
