Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)
SKU:
MT10-HW
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)
SKU:
MT10-HW
Description
Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)
Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless
Description
Cloud-managed temperature and humidity sensor
The MT10 sensor detects temperature and humidity changes to help protect your critical infrastructure from failed HVAC systems, adverse weather conditions, or humidity issues to reduce network downtime and lengthen equipment life expectancy.Connectivity
2.4 GHz BluetoothⓇ Low Energy
Compatible with Meraki MR36, MR45, MR46, MR46E, MR55, MR56, MR76, and MR86 Wi-Fi 6 access points
Compatible with Meraki MV12 series, MV32, MV22 series, and MV72 series smart cameras
The MT10 sensor detects temperature and humidity changes to help protect your critical infrastructure from failed HVAC systems, adverse weather conditions, or humidity issues to reduce network downtime and lengthen equipment life expectancy.Connectivity
2.4 GHz BluetoothⓇ Low Energy
Compatible with Meraki MR36, MR45, MR46, MR46E, MR55, MR56, MR76, and MR86 Wi-Fi 6 access points
Compatible with Meraki MV12 series, MV32, MV22 series, and MV72 series smart cameras
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Temperature measuring range | 0 – 55 °C |
| Humidity measuring range | 0 – 95% |
| Accuracy | 0.3 °C |
| Sensor type | Temperature & humidity sensor |
| LED indicators | Yes |
| Purpose | Indoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Type | Built-in |
| Accuracy | 2.5% |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65.9 mm |
| Depth | 117.1 mm |
| Height | 26 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)” Cancel reply
Description
Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless(MT10-HW)
Cisco Meraki MT10 Indoor Temperature & humidity sensor Built-in Wireless
Description
Cloud-managed temperature and humidity sensor
The MT10 sensor detects temperature and humidity changes to help protect your critical infrastructure from failed HVAC systems, adverse weather conditions, or humidity issues to reduce network downtime and lengthen equipment life expectancy.Connectivity
2.4 GHz BluetoothⓇ Low Energy
Compatible with Meraki MR36, MR45, MR46, MR46E, MR55, MR56, MR76, and MR86 Wi-Fi 6 access points
Compatible with Meraki MV12 series, MV32, MV22 series, and MV72 series smart cameras
The MT10 sensor detects temperature and humidity changes to help protect your critical infrastructure from failed HVAC systems, adverse weather conditions, or humidity issues to reduce network downtime and lengthen equipment life expectancy.Connectivity
2.4 GHz BluetoothⓇ Low Energy
Compatible with Meraki MR36, MR45, MR46, MR46E, MR55, MR56, MR76, and MR86 Wi-Fi 6 access points
Compatible with Meraki MV12 series, MV32, MV22 series, and MV72 series smart cameras
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Temperature measuring range | 0 – 55 °C |
| Humidity measuring range | 0 – 95% |
| Accuracy | 0.3 °C |
| Sensor type | Temperature & humidity sensor |
| LED indicators | Yes |
| Purpose | Indoor |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Type | Built-in |
| Accuracy | 2.5% |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65.9 mm |
| Depth | 117.1 mm |
| Height | 26 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 90318080 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: AP9335T
In Stock
Excl. VAT: £66.73
Incl. VAT: £80.08
Incl. VAT: £80.08
SKU: AP9335TH
In Stock
Excl. VAT: £109.22
Incl. VAT: £131.06
Incl. VAT: £131.06
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.