DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM (DELL-P2418HZM)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £289.18
Incl. VAT: £347.01
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
4 In Stock
4 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM (DELL-P2418HZM)
Description
DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM (DELL-P2418HZM)
DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM
Technical Table
Excl. VAT: £289.18
Incl. VAT: £347.01
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
4 In Stock
4 In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM (DELL-P2418HZM)
DELL 24 Monitor for Video Conferencing: P2418HZM
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Pixel density | 123 ppi |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 1.16 |
| Adobe RGB coverage | 0.86 |
| Display surface | Matt |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2058 x 0.2058 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 114 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 114 kHz |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Display scanning frequency | VGA/HDMI 1.4/DP 1.2: 30 - 114 KHz (H), VGA/HDMI 1.4/DP 1.2: 48 - 75 Hz (V) |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 0.8 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 75 Hz |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Power cable length | 1.8 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | No |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 125.0006944 |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.452 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 16 |
| Power cable length | 1.8 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 392117 |
| Market positioning | Home |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Feet colour | Black |
| Certification | TRUE |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Exterior finish type | Textured |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Height (without stand) | 320.9 mm |
| Depth (without stand) | 37.6 mm |
| Width (without stand) | 539.5 mm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight (with stand) | 2.7 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Number of OSD languages | 16 |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height (without stand) | 320.9 mm |
| Depth (without stand) | 37.6 mm |
| Width (without stand) | 539.5 mm |
| Width (with stand) | 539.5 mm |
| Depth (with stand) | 170.9 mm |
| Height (with stand) | 418.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.7 kg |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | AOC |
| Type | Computer Monitors |
| HD type | Full HD |
| Screen shape | Flat |
| Product colour | Black, Red |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 280 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 280 kHz |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Display scanning frequency | 30 - 280 KHz, 48 - 240 Hz |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 0.75 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 240 Hz |
| Power cable length | 1.8 m |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| External power adapter | No |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Annual energy consumption | 32 kWh |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Market positioning | Gaming |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Feet colour | Black, Red |
| Certification | ISO 9241-307 |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone in | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| External power adapter | No |
| Height (without stand) | 322 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| Feet colour | Black, Red |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | No |
| Height (without stand) | 322 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| Width (with stand) | 539.2 mm |
| Depth (with stand) | 227.4 mm |
| Height (with stand) | 439.8 mm |
| Package width | 605 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 492 mm |
Available on Backorder
Incl. VAT: £280.39
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.