Mikrotik wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black (RB5009UG+S+IN)
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £154.80
Incl. VAT: £185.76
Delivery Date:
Order Within:
Deliver to:
In Stock
In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black (RB5009UG+S+IN)
Description
Mikrotik wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black (RB5009UG+S+IN)
Mikrotik RB5009UG+S+IN wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Mobile network | |
| Mobile network generation | Not supported |
| Ports & interfaces | |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Installed SFP+ modules quantity | 1 |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Technical Table
Excl. VAT: £154.80
Incl. VAT: £185.76
Delivery Date:
Dispatch time:
Delivery Date & Time for:
In Stock
In Stock
Returns
Support
Payment
Secure transaction
Reviews
There are no reviews yet.
Description
Mikrotik wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black (RB5009UG+S+IN)
Mikrotik RB5009UG+S+IN wired router 2.5 Gigabit Ethernet Black
Specifications
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Mobile network | |
| Mobile network generation | Not supported |
| Ports & interfaces | |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Installed SFP+ modules quantity | 1 |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 60 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £55.20
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Router |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Dual-band | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Rack mounting | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 215 g |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Incl. VAT: £87.63
Incl. VAT: £113.33
Incl. VAT: £136.58
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Switching capacity | 6 Gbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Forwarding rate | 3.4 Mpps |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 6 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 5 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| DC-in jack | Yes |
| Management protocols | UNMS, CLI, SNMP, NetFlow, LLDP, NTP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Switching capacity | 6 Gbit/s |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | IPSEC, SNMP, SSH |
| VPN support | IPSec Site-to-Site and Remote Access OpenVPN Site-to-Site and Remote Access PPTP Remote Access L2TP Remote Access PPTP Client |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Antenna type | Not supported |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 229 mm |
| Depth | 136.5 mm |
| Height | 31.1 mm |
| Weight | 730 g |
Incl. VAT: £189.80
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD

Reviews
There are no reviews yet.