Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)
SKU:
PA03770-B401
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)
SKU:
PA03770-B401
Description
Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)
Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 216 x 360 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| Sensor type | Colour CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | JPG, PDF |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3″) |
| Display | TFT |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Sensor type | Colour CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | JPG, PDF |
| Scan drivers | ISIS, ScanSnap |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 50 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Post Card(JPN) |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0…B9) | B4, B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0…A9) | A3, A4, A5 |
| Card thickness (max) | 0.76 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Software | |
| Scan drivers | ISIS, ScanSnap |
| Power | |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3″) |
| Display | TFT |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0…B9) | B4, B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0…A9) | A3, A4, A5 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Technical details | |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Product colour | White |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292 mm |
| Depth | 161 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Other features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Tomorrow, May 18
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)” Cancel reply
Description
Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White(PA03770-B401)
Ricoh ScanSnap iX1600 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 White
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 216 x 360 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 40 ppm |
| Sensor type | Colour CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | JPG, PDF |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3″) |
| Display | TFT |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Sensor type | Colour CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | JPG, PDF |
| Scan drivers | ISIS, ScanSnap |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 50 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Post Card(JPN) |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0…B9) | B4, B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0…A9) | A3, A4, A5 |
| Card thickness (max) | 0.76 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Software | |
| Scan drivers | ISIS, ScanSnap |
| Power | |
| Input voltage | 100 – 240 V |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3″) |
| Display | TFT |
| Media formats | |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0…B9) | B4, B5, B6 |
| ISO A-series sizes (A0…A9) | A3, A4, A5 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Technical details | |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Product colour | White |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 – 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 – 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292 mm |
| Depth | 161 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Other features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Scanner type | ADF + Manual feed scanner |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: CON-CLE-W24
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60
SKU: CON-CLE-K75
In Stock
Excl. VAT: £47.36
Incl. VAT: £56.83
Incl. VAT: £56.83
SKU: QD2590-BKK1B
In Stock
Excl. VAT: £78.55
Incl. VAT: £94.25
Incl. VAT: £94.25
SKU: PA03805-B001
In Stock
Excl. VAT: £252.43
Incl. VAT: £302.92
Incl. VAT: £302.92
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.