DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD
SKU:
D91NF
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.91 cm |
| Height (rear) | 2.1 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 4
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD
SKU:
D91NF
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.91 cm |
| Height (rear) | 2.1 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Description
DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD
Work from anywhere with the world’s most intelligent and secure business laptops sustainably designed for productivity on the go.
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.91 cm |
| Height (rear) | 2.1 cm |
| Weight | 1.39 kg |
Reviews (0)
Be the first to review “DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD” Cancel reply
Buy new:
Get Instant Price
Delivery Date:
Monday, May 4
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD” Cancel reply
Description
DELL Latitude 5440 D91NF Core i7-1365U 16GB 512GB SSD 14″ FHD
Work from anywhere with the world’s most intelligent and secure business laptops sustainably designed for productivity on the go.
Technical Table
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 157 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14″) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating altitude | -15.2 – 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 – 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height (front) | 1.91 cm |
| Height (rear) | 2.1 cm |
| Weight | 1.39 kg |
BESTSELLER PRODUCTS
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.