Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)
SKU:
CCR2004-16G-2S+PC_EU
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Buy new:
Excl. VAT: £342.19
Incl. VAT: £410.63
Delivery Date:
Friday, May 1
Order Within:
Loading timer...
Deliver to:
9 In Stock
9 In Stock
Secure Payment method
Returns
14 day refund/replacements
Payments
Secure Transactions
Support
Live chat Support
Not Sure How this Product will Suit You?
Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)
SKU:
CCR2004-16G-2S+PC_EU
Description
Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)
Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled – CCR2004-16G-2S+PC – EU PSU
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Performance | |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Product colour | White |
| Features | |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 272 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 44 mm |
Technical Table
Reviews (0)
Be the first to review “Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)” Cancel reply
Buy new:
Excl. VAT: £342.19
Incl. VAT: £410.63
Delivery Date:
Friday, May 1
Dispatch time:
Loading timer...
Delivery Date & Time for:
9 In Stock
9 In Stock
Returns
14 days return/refund
Support
Payment
Secure transaction
Secure Payment method
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)” Cancel reply
Description
Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled (CCR2004-16G-2S+PC_EU)
Mikrotik CCR2004 Cloud Core Router 16 Port Passive Cooled – CCR2004-16G-2S+PC – EU PSU
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Performance | |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Network | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 16 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Product colour | White |
| Features | |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 272 mm |
| Depth | 195 mm |
| Height | 44 mm |
Technical Table
BESTSELLER PRODUCTS
SKU: RB760iGS
In Stock
Excl. VAT: £66.70
Incl. VAT: £80.04
Incl. VAT: £80.04
SKU: RB450Gx4
In Stock
Excl. VAT: £87.40
Incl. VAT: £104.88
Incl. VAT: £104.88
SKU: RB960PGS-PB
In Stock
Excl. VAT: £103.50
Incl. VAT: £124.20
Incl. VAT: £124.20
SKU: ER-4
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Rack capacity | 1U |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Product colour | Black |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | eMMC |
| Internal storage capacity | 4 GB |
| Internal memory type | DRAM |
| Processor architecture | MIPS64 |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 229 mm |
| Depth | 136.5 mm |
| Height | 31.1 mm |
| Weight | 795 g |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £130.09
Incl. VAT: £156.10
Incl. VAT: £156.10
SKU: RB4011IGS+RM
Key Features:
| Brand | Mikrotik |
| Product Type | Wired Routers |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | Flash |
| Internal storage capacity | 0.5 GB |
| Voltage monitoring | Yes |
| License level | 5 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Temperature monitoring | Yes |
| Processor model | Annapurna Labs Alpine AL21400 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Input voltage | 12 - 57 V |
| Power source type | DC, PoE |
| Output voltage | 57 V |
| Output current | 0.6 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 33 W |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| DC-in jack | Yes |
| Installed SFP+ modules quantity | 1 |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Processor cores | 4 |
| Storage media | Flash |
| Internal storage capacity | 0.5 GB |
| Voltage monitoring | Yes |
| License level | 5 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Temperature monitoring | Yes |
| Processor model | Annapurna Labs Alpine AL21400 |
| Width | 228 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 30 mm |
In Stock
Excl. VAT: £155.11
Incl. VAT: £186.13
Incl. VAT: £186.13
SKU: RB5009UPR+S+IN
In Stock
Excl. VAT: £219.25
Incl. VAT: £263.10
Incl. VAT: £263.10
SKU: CCR2004-1G-12S+2XS
In Stock
Excl. VAT: £403.13
Incl. VAT: £483.75
Incl. VAT: £483.75
SKU: V2865L-5G-K
In Stock
Excl. VAT: £522.45
Incl. VAT: £626.94
Incl. VAT: £626.94
SKU: CCR2116-12G-4S+
In Stock
Excl. VAT: £669.92
Incl. VAT: £803.90
Incl. VAT: £803.90
Reviews
WHAT OUR CLIENTS ARE SAYING
Don't Just Take our Words for it. Here's What Some of Our Customers have to say about their experiences about T.I Digital Solution LTD


Reviews
There are no reviews yet.