SKU: Archer NX200
In Stock
Excl. VAT: £178.31
Incl. VAT: £213.97
Incl. VAT: £213.97
SKU: 90IG0950-MO9A0V
Key Features:
| Brand | Asus |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Internal memory | 128000 1000 MB |
| Antenna design | External |
| Power source type | DC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address table | 64 entries |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Port triggering | Yes |
| Support Samba (storage) | Yes |
| VPN server | VPN Server IPSec, VPN Server Open VPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard |
| Media server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Processor frequency | 2 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Package width | 374 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Width | 247.2 mm |
| Weight | 790 g |
| Height | 287.5 mm |
| Depth | 101.6 mm |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | RT-BE92U WiFi 7 Tri-band Router wall mount kit RJ-45 cable Power Adapter Quick Start Guide Warranty Card |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1032 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2882 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| URL filtering | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3-Personal |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| NAT functionality | PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through IPSec Pass-Through RTSP Pass-Through H.323 Pass-Through SIP Pass-Through PPPoE Relay |
| MAC address table | 64 entries |
| MAC address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Parental control | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Antenna design | External |
| Processor frequency | 2 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3:00 AM |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 374 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package type | Box |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £167.70
Incl. VAT: £201.24
Incl. VAT: £201.24
SKU: CRS125-24G-1S-2HND-IN
In Stock
Excl. VAT: £159.49
Incl. VAT: £191.38
Incl. VAT: £191.38
New NOB
New NOB

SALE
SKU: V2136AX-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Product type | Desktop/pole router |
| Product colour | White |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Antenna design | External |
| VPN throughput | 390 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN tunnels quantity | 4 |
| VPN support | IPsec IKEv1, IKEv2, IKEv2 EAP, IPsec-XAuth, OpenVPN, WireGuard |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Port triggering | Yes |
| Wireless Distribution System (WDS) bridge | Yes |
| VPN server | yes |
| Static route | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| VPN throughput | 390 Mbit/s |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| VPN tunnels quantity | 4 |
| VPN support | IPsec IKEv1, IKEv2, IKEv2 EAP, IPsec-XAuth, OpenVPN, WireGuard |
| URL filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | 3DES, AES, HTTPS, SSH, SSID, |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DDoS protection | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 3000 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Product type | Desktop/pole router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Activity, LAN, Power, USB, WLAN |
| Housing material | Plastic |
| Indication light | Yes |
| PSTI certified | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Packaging content | •Vigor 2136ax series router 12V Power Supply with UK Plug |
| Antenna design | External |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna gain level (max) | 2.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | 2x2 |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 207 mm |
| Weight | 508 g |
| Height | 42 mm |
| Depth | 131 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| PSTI certified | Yes |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £138.67 Ex VAT
SKU: RUTX10000300
In Stock
Excl. VAT: £134.64
Incl. VAT: £161.57
Incl. VAT: £161.57
SKU: C53UIG+5HPAXD2HPAXD
In Stock
Excl. VAT: £115.00
Incl. VAT: £138.00
Incl. VAT: £138.00
SKU: L009UIGS-2HAXD-IN
In Stock
Excl. VAT: £96.61
Incl. VAT: £115.93
Incl. VAT: £115.93
SKU: RBD53IG-5HACD2HND
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: AFI-INS-UK
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Memory card slot(s) | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
In Stock
Excl. VAT: £91.43
Incl. VAT: £109.71
Incl. VAT: £109.71
SKU: AFI-INS-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC, CE, IC |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Memory card slot(s) | No |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Transmit power | 22 dBmW |
| Certification | FCC, CE, IC |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £85.50
Incl. VAT: £102.60
Incl. VAT: £102.60
SKU: RUT200
In Stock
Excl. VAT: £85.32
Incl. VAT: £102.38
Incl. VAT: £102.38
SKU: C52IG-5HAXD2HAXD-TC
In Stock
Excl. VAT: £80.50
Incl. VAT: £96.60
Incl. VAT: £96.60

