SKU: CRS310-8G+2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £167.70
Incl. VAT: £201.24
Incl. VAT: £201.24
SKU: JL682A
In Stock
Excl. VAT: £171.70
Incl. VAT: £206.04
Incl. VAT: £206.04
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: JL681A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | white |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 150.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Maximum SPAN sessions | 800 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 124 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.11 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £175.43
Incl. VAT: £210.52
Incl. VAT: £210.52
SKU: TL-SG1048
In Stock
Excl. VAT: £175.87
Incl. VAT: £211.04
Incl. VAT: £211.04
SKU: C1200-8T-E-2G
In Stock
Excl. VAT: £177.48
Incl. VAT: £212.98
Incl. VAT: £212.98
SKU: SX3008F
In Stock
Excl. VAT: £177.89
Incl. VAT: £213.47
Incl. VAT: £213.47
SKU: CBS110-16PP-UK
In Stock
Excl. VAT: £178.34
Incl. VAT: £214.01
Incl. VAT: £214.01
SKU: USW-WAN
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch |
| Ports | 2 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 13 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 15 Mpps |
| Throughput | 10 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Network, System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Network, System |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £182.75
Incl. VAT: £219.30
Incl. VAT: £219.30
SKU: GS1900-48-GB0102F
In Stock
Excl. VAT: £183.13
Incl. VAT: £219.75
Incl. VAT: £219.75
SKU: VSG1282-K
In Stock
Excl. VAT: £183.83
Incl. VAT: £220.59
Incl. VAT: £220.59
SKU: JL813A
In Stock
Excl. VAT: £184.76
Incl. VAT: £221.71
Incl. VAT: £221.71