SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: GS116LP-100EUS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 2088514 h |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | No |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (typical) | 90 W |
| Input current | 1.66 A |
| DC input voltage | 54 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 76 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Heat dissipation | 270.18 BTU/h |
| Width | 286 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 880 g |
In Stock
Excl. VAT: £131.49
Incl. VAT: £157.79
Incl. VAT: £157.79
SKU: DGS-1210-20/E
In Stock
Excl. VAT: £134.77
Incl. VAT: £161.73
Incl. VAT: £161.73
SKU: TL-SG116P
In Stock
Excl. VAT: £135.32
Incl. VAT: £162.39
Incl. VAT: £162.39
SKU: T1500-28PCT(TL-SL2428P)
In Stock
Excl. VAT: £138.11
Incl. VAT: £165.73
Incl. VAT: £165.73
SKU: C1200-8T-D
In Stock
Excl. VAT: £143.41
Incl. VAT: £172.09
Incl. VAT: £172.09
SKU: TL-SG1218MPE
In Stock
Excl. VAT: £143.62
Incl. VAT: £172.34
Incl. VAT: £172.34
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: SG2210MP
In Stock
Excl. VAT: £148.22
Incl. VAT: £177.87
Incl. VAT: £177.87
SKU: GS316P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £148.75
Incl. VAT: £178.50
Incl. VAT: £178.50
SKU: MS305-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £149.43
Incl. VAT: £179.31
Incl. VAT: £179.31
SKU: R8R50A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 26 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 16.4 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Throughput | 41.68 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.21 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.9 µs |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| MAC address table | 16384 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Flash memory | 32 MB |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Power consumption (max) | 16.4 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Width | 386 mm |
| Depth | 221.4 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Rack mounting | Yes |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Flash memory | 32 MB |
In Stock
Excl. VAT: £150.20
Incl. VAT: £180.24
Incl. VAT: £180.24