SKU: SG2428P
In Stock
Excl. VAT: £205.87
Incl. VAT: £247.05
Incl. VAT: £247.05
SKU: JL814A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 40.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 77.37 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.8 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 253 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.54 kg |
| Form factor | 1U |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £210.88
Incl. VAT: £253.06
Incl. VAT: £253.06
SKU: SG2210XMP-M2
In Stock
Excl. VAT: £211.42
Incl. VAT: £253.70
Incl. VAT: £253.70
SKU: GS316EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £213.33
Incl. VAT: £256.00
Incl. VAT: £256.00
SKU: TP-SW5G-VERSA
In Stock
Excl. VAT: £217.67
Incl. VAT: £261.20
Incl. VAT: £261.20
SKU: USW-Pro-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 120 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10BASE-TX, 100BASE-FX, 100BASE-TX |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10BASE-TX, 100BASE-FX, 100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Throughput | 28 Gbit/s |
| Authentication | Port-based authentication |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| DHCP features | DHCP server |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 2:00 AM |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 6 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 2 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 200 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Manual | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
In Stock
Excl. VAT: £224.90
Incl. VAT: £269.88
Incl. VAT: £269.88
SKU: GS316EPP-100PES
In Stock
Excl. VAT: £226.45
Incl. VAT: £271.74
Incl. VAT: £271.74
SKU: USW-16-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 42 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Throughput | 18000 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 48 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.8 kg |
In Stock
Excl. VAT: £227.50
Incl. VAT: £273.00
Incl. VAT: £273.00
SKU: USW-FLEX-XG
In Stock
Excl. VAT: £227.80
Incl. VAT: £273.36
Incl. VAT: £273.36
SKU: C1300-8FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £228.76
Incl. VAT: £274.51
Incl. VAT: £274.51
SKU: SG3428X
In Stock
Excl. VAT: £229.60
Incl. VAT: £275.52
Incl. VAT: £275.52
SKU: SG350-28MP-K9-4
In Stock
Excl. VAT: £233.28
Incl. VAT: £279.93
Incl. VAT: £279.93
