SKU: USW-Flex-2.5G-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 17 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| SFP+ module slots quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 45 Mpps |
| Throughput | 30 Gbit/s |
| Number of VLANs | 256 |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Power consumption (max) | 17 W |
| Power supply included | No |
| Input current | 3.9 A |
| Power source | USB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Width | 212.9 mm |
| Depth | 99.4 mm |
| Height | 33.5 mm |
| Weight | 567 g |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
In Stock
Excl. VAT: £151.60
Incl. VAT: £181.92
Incl. VAT: £181.92
SKU: TL-SG1428PE
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Type | Network Switches |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 26 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 26 |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| IGMP snooping | Yes |
| Power consumption (max) | 1039.03 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 440 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £153.27
Incl. VAT: £183.93
Incl. VAT: £183.93
SKU: GS116PP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £153.79
Incl. VAT: £184.55
Incl. VAT: £184.55
SKU: CRS305-1G-4S+OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £154.13
Incl. VAT: £184.96
Incl. VAT: £184.96
SKU: CRS326-24G-2S+RM
In Stock
Excl. VAT: £154.80
Incl. VAT: £185.76
Incl. VAT: £185.76
SKU: USW-LITE-16-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 16 |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Product colour | white |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Network, PoE, System |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 191.7 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
In Stock
Excl. VAT: £155.34
Incl. VAT: £186.41
Incl. VAT: £186.41
SKU: VSP2100-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Form factor | 1U |
| Power consumption | 164.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Jumbo frames | 9000 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch Management, IPv4 & IPv6 Dual-Stack, (CLI) via SSH/Telnet, OpenVPN Client, SNMP, SNTP, LLDP |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| LED indicators | PoE |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | PoE |
| Power consumption (max) | 164.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 140 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 319 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.61 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £155.88
Incl. VAT: £187.05
Incl. VAT: £187.05
SKU: CRS326-24G-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £156.95
Incl. VAT: £188.34
Incl. VAT: £188.34
SKU: USW-Ultra-210W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Product colour | White |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 3.9 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £158.50
Incl. VAT: £190.20
Incl. VAT: £190.20
SKU: CRS112-8P-4S-IN
In Stock
Excl. VAT: £160.31
Incl. VAT: £192.38
Incl. VAT: £192.38
SKU: CSS610-8P-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £163.40
Incl. VAT: £196.08
Incl. VAT: £196.08
SKU: GS1915-24EP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £164.94
Incl. VAT: £197.92
Incl. VAT: £197.92