SKU: USW-Pro-Max-16
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power Consumption | 25W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Power connector | AC/DC |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 512 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 62 Mpps |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | IEEE 802.1x |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
|
LCM Display
|
1.3" touchscreen |
| Power supply included | Yes |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input voltage | 4.8 - 5.2 V |
| Input current | 5:00 AM |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 85.3 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 325.1 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Input voltage | 4.8 - 5.2 V |
In Stock
Excl. VAT: £203.21
Incl. VAT: £243.85
Incl. VAT: £243.85
SKU: CRS305-1G-4S+OUT-UK
In Stock
Excl. VAT: £186.63
Incl. VAT: £223.96
Incl. VAT: £223.96
SKU: CBS220-24T-4G-UK
In Stock
Excl. VAT: £189.85
Incl. VAT: £227.81
Incl. VAT: £227.81
SKU: CRS310-1G-5S-4S+OUT
In Stock
Excl. VAT: £191.21
Incl. VAT: £229.45
Incl. VAT: £229.45
SKU: CRS309-1G-8S+IN
In Stock
Excl. VAT: £192.66
Incl. VAT: £231.19
Incl. VAT: £231.19
SKU: USW-WAN-RJ45
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 3 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (max) | 18 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Power connector | AC/DC |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 3 |
| Power cables quantity | 2 |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 15 Mpps |
| Throughput | 10 Gbit/s |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Network, System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Network, System |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £193.27
Incl. VAT: £231.93
Incl. VAT: £231.93
SKU: TL-SG3428X
In Stock
Excl. VAT: £193.34
Incl. VAT: £232.01
Incl. VAT: £232.01
SKU: TL-SG2218P
In Stock
Excl. VAT: £196.03
Incl. VAT: £235.23
Incl. VAT: £235.23
SKU: TL-SG2428P
In Stock
Excl. VAT: £196.94
Incl. VAT: £236.33
Incl. VAT: £236.33
SKU: TP-SW5G-24
In Stock
Excl. VAT: £197.54
Incl. VAT: £237.05
Incl. VAT: £237.05
SKU: SG3210X-M2
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 8 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 15W |
| Number of fans | 2 fan(s) |
|
Networking standards |
IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
|
Rack mounting |
yes |
| Packet buffer memory | 12 MB |
|
Console port |
RJ-45/micro-USB |
In Stock
Excl. VAT: £201.03
Incl. VAT: £241.23
Incl. VAT: £241.23
SKU: SG2428LP
In Stock
Excl. VAT: £204.30
Incl. VAT: £245.16
Incl. VAT: £245.16