SKU: 21KG004SUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
Get Instant Price
SKU: 21CX000HUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Processor | ThinkBook 14 |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory form factor | On-board |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
Get Instant Price
SKU: 21AS000BUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Ryzen 5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | ThinkBook 13s |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | 6600U |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery life (max) | 14 h |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 297 mm |
| Depth | 211 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.23 kg |
Get Instant Price
SKU: 20V900AXUK
Get Instant Price
SKU: ZAAF0033SE
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Tiger |
| Brand | Lenovo |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 320 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Storage media | eMMC |
| Graphics card family | ARM |
| Graphics card | Mali-G52 3EE |
| Graphics card cores | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 1 |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Operating system installed | Android 11 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Browsing time (Wi-Fi) | 9 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Standby time | 672 h |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Continuous audio playback time | 64 h |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery included | Yes |
| Width | 239.8 mm |
| Depth | 158.6 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 460 g |
Get Instant Price
SKU: 82SB00JVUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.32 kg |
Get Instant Price
SKU: 82J4S0BL00
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Processor | Intel N6000 |
| Brand | LENOVO |
| Screen Size | 11.6 Inches |
Get Instant Price
SKU: 82W60006UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Processor | Intel N N200 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | 14e Chromebook |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Colour name | Storm Grey |
| Memory form factor | On-board |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 324.4 mm |
| Depth | 216.2 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.45 kg |
Get Instant Price
SKU: 82W00003UK
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 32 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Screen size | 11.6 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | ARM Mali |
| Colour name | Graphite Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
Get Instant Price