SKU: 21H1003FUK
Get Instant Price
SKU: 21H1003EUK
Get Instant Price
SKU: 20X1S0EM00
Get Instant Price
SKU: 21BB0026UK
Get Instant Price
SKU: 21JT0009UK-D/B
Get Instant Price
SKU: 21JN00AMMH
Get Instant Price
SKU: 21JN0002UK
Get Instant Price
SKU: 21JN004MUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Colour | Black |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Lightweight and portable |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Synaptic CX11880 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Width | 356.1 mm |
| Depth | 247.7 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.97 kg |
Get Instant Price
SKU: 21JN004NUK
Get Instant Price
SKU: 21JN004RGE
Get Instant Price
SKU: 21JT000FUK
Get Instant Price