SKU: R3V58A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba AP-505H |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | Aruba AP-505H |
In Stock
Get Instant Price
SKU: JW052A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
In Stock
Excl. VAT: £110.50
Incl. VAT: £132.60
Incl. VAT: £132.60
-42%
-42%
SKU: JL658A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Console port | USB |
| Policy-based routing | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 31 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Power consumption (max) | 85 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Width | 44 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £16,322.29
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
SKU: FB3M-LCST-020D
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
In Stock
Get Instant Price
SKU: FB3M-LCST-010D
Key Features:
| Brand | Ess Cable |
| Fibre Mode | Multimode |
| Fibre Connector | LC - ST |
| Diameter | 3.0mm |
| Fibre Standard | 50µm core, 125µm Duplex |
In Stock
Get Instant Price
SKU: GLC-TE
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Modules |
| SFP transceiver type | Copper |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| SFP transceiver standard | TX |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Country of origin | United Kingdom |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Brand compatibility | Cisco |
| Country of origin | United Kingdom |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Maximum voltage | 4 V |
| Input voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Minimum operating temperature | -5 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Width | 13.4 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 20 g |
In Stock
Excl. VAT: £117.18
Incl. VAT: £140.61
Incl. VAT: £140.61
SKU: FCRTC
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel® Core™ i3 |
| Screen size | 15.6 Inch |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 141 ppi |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 25.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Narrow Border |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery recharge time | 4 h |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 190 g |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.34 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| USB Type-C charging port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Width | 358.5 mm |
| Depth | 235.6 mm |
| Height (front) | 1.7 cm |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Weight | 1.9 kg |
In Stock
Excl. VAT: £367.50
Incl. VAT: £441.00
Incl. VAT: £441.00
New Open Box
New Open Box

SALE
SKU: UX3405CA-QL241W
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour name | Ponder Blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
| Repairability index | 9.3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Compliance certificates | REACH |
| Width | 312.4 mm |
| Depth | 220.1 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.28 kg |
In Stock
Excl. VAT: £669.50
Incl. VAT: £803.40
Incl. VAT: £803.40
SKU: UPS-Tower
Key Features:
| Brand | Ubiquiti | |
| Type | Line interactive | |
| Management | Ethernet | |
|
Desktop | |
| Dimensions | 288 x 99 x 280.5 mm (11.3 x 3.9 x 11") | |
| Weight | 7.85 kg (17.3 lb) | |
| Capacity | 1,000VA/600W | |
| Product Type | UPS Tower |
In Stock
Excl. VAT: £126.50
Incl. VAT: £151.80
Incl. VAT: £151.80
SKU: JL086A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | Power supply |
| Internal | Yes |
| Compatibility | Aruba 3810 |
| Product colour | Metallic |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Product colour | Metallic |
| Internal | Yes |
| Height | 40.1 mm |
| Compatibility | Aruba 3810 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total power | 680 W |
| DC output voltage | 54 V |
| Compatibility | Aruba 3810 |
| Weight | 830 g |
| Height | 40.1 mm |
| Width | 83.1 mm |
| Depth | 225.6 mm |
In Stock
Excl. VAT: £282.33
Incl. VAT: £338.79
Incl. VAT: £338.79
SKU: SRTRK2
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Rail Kit |
| Product colour | Grey |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.73 kg |
| Package width | 696 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 71 mm |
| Package weight | 3.64 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
In Stock
Excl. VAT: £256.63
Incl. VAT: £307.96
Incl. VAT: £307.96
SKU: SRTRK4
Key Features:
| Brand | APC |
| Type | Rack Rail Kit |
| Product colour | Aluminium |
| Compatible rack width | 19" |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 3.35 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
| Harmonized System (HS) code | 85079080 |
In Stock
Excl. VAT: £172.22
Incl. VAT: £206.66
Incl. VAT: £206.66