SKU: CRS504-4XQ-IN
In Stock
Excl. VAT: £559.36
Incl. VAT: £671.23
Incl. VAT: £671.23
SKU: RBD53G-5HACD2HND-TC&EG12-EA
In Stock
Excl. VAT: £187.67
Incl. VAT: £225.21
Incl. VAT: £225.21
SKU: D53G-5HACD2HND-TC&RG520F-EU
In Stock
Excl. VAT: £350.72
Incl. VAT: £420.86
Incl. VAT: £420.86
SKU: CRS326-4C+20G+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £696.63
Incl. VAT: £835.96
Incl. VAT: £835.96
SKU: 90IG08T0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £28.75
Incl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £34.50
SKU: 90IG07E0-MO3H00
In Stock
Excl. VAT: £49.45
Incl. VAT: £59.34
Incl. VAT: £59.34
SKU: AFI-INS-UK
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Memory card slot(s) | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 995 mm |
| Weight | 215 g |
| Height | 330.5 mm |
| Depth | 978 mm |
In Stock
Excl. VAT: £91.43
Incl. VAT: £109.71
Incl. VAT: £109.71
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
New NOB
New NOB

SALE
SKU: 20002930
Key Features:
| Brand | FRITZ! |
| Product Type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN support | IPSec |
| Automatic channel selection | Yes |
| USB sharing | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| VPN support | IPSec |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1800 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 600 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | DSL, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 200 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 152 mm |
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £145.50 Ex VAT
SKU: C1101-4P
Get Instant Price

