SKU: UF-WiFi-UK
Get Instant Price
SKU: TD-W9970
Get Instant Price
SKU: Deco X20(1-pack)
Get Instant Price
SKU: Archer VR1210v V2.0
Key Features:
| Brand | TP-LINK |
| Product type | Wireless Routers |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DSL WAN | Yes |
| Internal modem | Yes |
| ADSL | Yes |
| ADSL2 | Yes |
| ADSL2+ | Yes |
| VDSL | Yes |
| VDSL2 | Yes |
| Switching protocols | IPv4, IPv6 |
| Routing protocols | RIP-1, RIP-2 |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Management protocols | HTTP / HTTPS, SSL |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN support | OpenVPN, PPTP VPN, IPSec VPN |
| Port forwarding | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Port triggering | Yes |
| USB sharing | Yes |
| Support Samba (storage) | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Media server | Yes |
| Static route | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Switching protocols | IPv4, IPv6 |
| Routing protocols | RIP-1, RIP-2 |
| Management protocols | HTTP / HTTPS, SSL |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 98SE, Windows NT, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Internal modem | Yes |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Channels quantity | 2 channels |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Product type | Portable router |
| Wall mountable | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | LAN, Link, Power, Status, WAN |
| Product colour | Black |
| Antenna design | Internal |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Power source type | AC, DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Width | 214 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 144.5 mm |
Get Instant Price
SKU: RUTX50000000
Get Instant Price
SKU: RUTX12000000
Get Instant Price
SKU: RUTX11000300
Get Instant Price
SKU: V2135AX-K
Get Instant Price
