SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 167 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 820 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 341.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | System |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £1,039.50
Incl. VAT: £1,247.40
Incl. VAT: £1,247.40
SKU: C1300-24FP-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,018.66
Incl. VAT: £1,222.39
Incl. VAT: £1,222.39
-3%
-3%
SKU: JL260A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 46.6 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-F, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-F, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 77.4 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 32.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 100 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 246.3 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
In Stock
Excl. VAT: £1,021.84
Excl Sale. VAT: £986.50
Incl. VAT: £1,226.21
Incl Sale. VAT: £1,183.80
Excl Sale. VAT: £986.50
Incl. VAT: £1,226.21
Incl Sale. VAT: £1,183.80
-6%
-6%
SKU: JL676A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 44.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 98.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 247 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 3.02 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,022.53
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
SKU: R8N85-61001
In Stock
Excl. VAT: £947.11
Incl. VAT: £1,136.53
Incl. VAT: £1,136.53
SKU: C1300-24FP-4G
In Stock
Excl. VAT: £941.60
Incl. VAT: £1,129.92
Incl. VAT: £1,129.92
SKU: C1300-48T-4X
In Stock
Excl. VAT: £938.10
Incl. VAT: £1,125.72
Incl. VAT: £1,125.72
SKU: XSM4216F-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £919.07
Incl. VAT: £1,102.89
Incl. VAT: £1,102.89
SKU: GSM4212PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £903.15
Incl. VAT: £1,083.78
Incl. VAT: £1,083.78
SKU: GSM4230P-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £901.00
Incl. VAT: £1,081.20
Incl. VAT: £1,081.20
SKU: USW-ENTERPRISEXG-24
In Stock
Excl. VAT: £874.50
Incl. VAT: £1,049.40
Incl. VAT: £1,049.40
SKU: C1300-16FP-2G
In Stock
Excl. VAT: £853.30
Incl. VAT: £1,023.96
Incl. VAT: £1,023.96